internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium

Türkiye Kaplıca Rehberi

kaplica

Oylat Kaplıcaları

Oylat Kaplıcalarının faydalı olduğu hastalıklar

Romatizmal ağrılar
Kireçlenme
Böbrek rahatsızlıkları
Cilt hastalıkları
Kadın hastalıkları
Muhtelif nevralji (sinir ağrıları)
Nefritler (sinir iltihapları)
Sinir uyuşukluğu -Siyatik (bacak ana sinir iltihabı)
Nevralji (karıncalanmadan oluşan sinir iltihabı)
Çocuk felci
Katılaşmış ve spastize kazanmış felç durumu.
Kırık yerlerin katılaşarak deforme olduğu rahatsızlıklar
Belden aşağı iki bacağın felç durumu
Sinir sisteminin vücut dengesini ve çalışmasını bozması durumunda iç salgıların kontrolü
Beyin yorgunluğu
Eklem ve civar iltihaplanmaları
Deri altındaki bağ dokusunun yaygın iltihapları
Düşük ve yüksek tansiyon hastalıklarında tansiyonu dengeler.
Romatizmal rahatsızlıklar, cilt hastalıkları, mide rahatsızlıklarında da faydalı olduğu bilinmektedir.
İçme kürü olarak
Böbrek taşlarının oluşumunu engeller ve oluşan böbrek taşlarının eritilip vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Oylat’a ulaşım

Oylat kaplıcalarına Bursa-Ankara karayoluyla İnegöl üzerinden ulaşılıyor. Oylat sapağından girdikten sonra 11 kilometrelik yol boyunca yemyeşil orman içinden tırmanırken tatilin tadını çıkarmaya başlıyorsunuz. Bursa’nın İnegöl ilçesine 26 kilometre uzaklıkta, 4 mevsim tatil merkezi Oylat’ın kaplıca suları, İsviçre’den sonra özellikleri bakımından dünya ‘da ikinci sırada yer almaktadır. İnegöl’den geçerken tadı dünyaca ünlü İnegöl köftesini tatmak tatil için iyi bir başlangıç olacaktır. Oylat’a giderken sizi Hilmiliye Köyünün 1 km güneyinde yer alan Oylat Mağarası karşılamaktadır.
Daha fazla bilgi almak isteyenler http://www.oylat.com/ adresini ziyaret edebilir
info@oylatkaplica.com adresine e-posta gönderebilir ya da +90 224 733 10 60 nolu telefonu arayabilirler.

Gönen Kaplıcaları

Dünyaca Ünlü Gönen Kaplıcaları Balıkesir’in Gönen İlçesindedir. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı, Turizm Bakanlığı’ndan İşletme Belgeli Kaplıcalar Gönen ilçe merkezine 300 metre uzaklıktadır. 70.000 metrekarelik doğal bir park üzerinde Gönen çayı kenarında konuşlanmış yeşillikler içinde bir tesisimizdir.
Yıldız otel zemin katta bulunan bu birimde 1 işyeri-turizm Hekimi, 2 Hemşire görev yapmaktadır.
Misafirlerimizin sağlıklı ve huzurlu bir ortamda konaklamaları sağlamak amacıyla gerekli kontrolleri yapıp sağlık tedbirleri bu ünitemizce alınmaktadır.
Acil müdahalelerinde yapıldığı bu birimde EKG cihazı, stetoskop, otostop, ophtalmoskop, sifingomonometre, nedegaskop, oksijen tüpü, ambu seti, acil şeker ölçüm cihazı, acil müdahalede gerekli ilaçlar ve tıbbi malzemeler bulunmaktadır.

Gönen Kaplıca sularının faydalı olduğu hastalıklar

Kas iskelet sisteminin;
Ortopedik,
Nörolojik hastalıklarının rehabilitasyonunda
Ve romatolojik hastalıkların tedavisinde endike olduğu Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış,
Ayrıca;
Kadın hastalıkları
İdrar yolları hastalıkları
Kalp Damar Hastalıkları
Damar sertliği
Sindirim sitemi hastalıkları
Kolitis
Solunum sistemi hastalıkları tedavisinde etkili bir şifalı sudur.

Gönen Kaplıcaları’nın tarihçesi

Gönen’in antik çağdaki adı Asepsus idi. Daha sonraları kaplıcaları nedeniyle Artemea adı ile anılmıştır. Yıllarca Bizanslıların elinde bulunan Gönen, Sultan Orhan Gazi tarafında 1334 yılında, Türklerin egemenliğine girmiştir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Gönen’in Bursa krallarından Mihaliç’in kenti olduğunu ve bakımlı, kırmızı kiremitli yapılardan oluştuğunu kaydetmektedir.
Nitekim Bursa’daki Kralların yaz aylarında Gönen’e gelerek tatillerini geçirdiklerini ve şifalı sularından yararlandıkları bilinmektedir. Gönende yapılan kazılarda ele geçen eserler, yazılar, heykeller yörenin çok eski bir tarihi yerleşim alanı olduğunu göstermektedir. İran seferine çıkan büyük İskender’in geçtiği İskender köprüsünü M.Ö 800 yıllarında inşa edildiği bilinmektedir. Alacaoluk ve Babayaka kalelerinin kalıntıları da önemli tarihi eserlerdendir. Kaplıca sınırları içinde Bizans dönemi mozaik müzesi bulunmaktadır.
İklim özellikleri
İklim özelliklerin değerlendirildiği Gönen istasyonunun denizden yüksekliği 37 m dir. Günlük en yüksek hava sıcaklığının 25 dereceyi aştığı yaz günleri sayısı 136 (gün), günlük en düşük hava sıcaklığının 0 derecenin altında olduğu donlu günler sayısı 36 (gün) yıllık toplam sisli günler sayısı 50-75 (gün) güneşlenme süresi 2400-2600 (saat) yıllık karla örtülü günler sayısı 0.1-10 (gün) dür. Yıllık kuraklık indisine göre yörede yarı nemli iklim tipi hüküm sürmektedir.

Gönen Kaplıcaları’na ulaşım

Otobüsle

İstanbul’dan İzmir’den Ankara’dan doğrudan seferler vardır.
İstanbul’dan hızlı feribotla veya deniz otobüsüyle Bandırmaya 1 saat 45 dakika sürede gidilebilmektedir. Ve Bandırma’dan 40 km lik uzaklıkta bulunan bir kaplıcamızdır.

Trenle

Tren seferleri ile İzmir Bandırma bağlantılıdır. İstanbul ve İzmir’den uluslararası havaalanı bağlantısı vardır. Balıkesir’den ve diğer çevre ilçelerden kolayca araç bulunabilir. İstanbul’a 290 km. İzmir’e 280 km Bursa’ya 150 km. uzaklıktadır.
Daha fazla bilgi için http://www.gonenkaplicalari.com/ adresini ziyaret edebilir ya da +90 266 762 18 40 ve 0532 425 63 95 nolu telefonları arayabilirsiniz.

Hamamözü Termal

İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro-Klimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı laboratuvarında analiz edilen Termal suyunun bikarbonatlı, tuzlu kalsiyumlu, hiper terminal, oligometalik, hipotobnik yapıda olduğu saptanmıştır.
Termal suyunun kimyasal özelliklerine ve bu tür sularda yapılmış araştırmalara dayanarak aşağıda sıralanan hastalık gruplarında lokal uygulamalar, lavajlar, içme kürleri, (aktif ve pasif egzersizlerle) tam ve yarım oturma banyoları uygulamaları şeklinde kullanılmasında yarar vardır.

Hamamözü ağrı giderici ve sedatif etkili termal suyunun faydalı olduğu hastalıklar

Müzmin romatizmal hastalıkları
Kırık-Çıkık sonucu kaybedilen hareket gücünün açılması
Kafa Travmaları sonucu gelişen Felçler(çocuk felci sonu)
Sinir sistemi hastalıkları
Değişen yüksek tansiyonlar
Kalp damar hastalıkları
Ruhsal bozukluklar
Bel fıtığı ve siyatik
Hormon düzensizliği
Kadınlarda adet bozuklukları
Yaşlılarda rahatlama
Cilt hastalıkları
Saç kepeğine karşı ve kozmetik amaçlı kullanılmaktadır.
Amasya- Arkutbey Mahallesinde yer alan Hamamözü Termal Tesisleri için daha fazla bilgi almak isteyenler http://www.hamamozutermal.com adresini ziyaret edebilir ya da 0358 787 68 43 – 41 nolu telefonları arayabilirler.

Midas Haymana Termal

Midas Haymana’da kullanılan Haymana termal suyu dünyanın en iyi termal sularından biridir. Bir benzerinin Fransa’nın Vişi (Vichy) kasabasında bulunduğu söylenmektedir. Haymana termal suyun sıcaklığı direk temasa uygun olduğundan, kaynağından çıktığı gibi ısıtılmadan ve soğutulmadan kullanıma sunulur ve bir benzeri yoktur. Su sıcaklığı 44.5°C, kaynak akım değeri 4.8 lt/sn, Ph değeri 6.8 dolayındadır. Suyun bileşimi; bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksitten oluşmaktadır. Renksiz, kokusuz. Toplam mineralizasyon 882,77 mg/lt.

Haymana Kaplıca sularının faydalı olduğu hastalıklar

Her çeşit romatizma, doku ve eklem ağrısı
Bel ve boyun fıtıkları
Kireçlenme
Ortopedik rahatsızlıklar
Mide, böbrek ve safra kesesi rahatsızlıkları, kum taşlarının dökülmesi
Solunum yolları, bronşit, astım
Deri hastalıkları
Kalp ve kan dolaşımı
Nörolojik sinir sistemi bozuklukları
Stres bozuklukları
Yaralanmalar
Kadın hastalıkları
Deri, cilt hastalıkları
Yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği, damar sertlikleri
Çocuk Felci
Beyin, Omurilik Rahatsızlıkları
Müzmin, Mafsal, Yıpranma, Aproz, Siyatik
Kırık çıkıklarda ve daha bir çok rahatsızlıklarda büyük şifalar sağlıyor.
Ayrıca dinlendirici, rahatlatıcı, kilo verdirici ve kozmetik etkileri de vardır. Doktor gözüyle detaylı bilgi için SPA bölümünde ücretsiz vücut analizi yaptırıp, günlük Termal Terapi Programınızı alabilirsiniz!

Midas Haymana Kaplıcaları’na ulaşım

Romalılar ve Selçuklular döneminde büyük gelişme gösteren kaplıcaya, ulaşım çok kolay. Ankara’dan 70 km olan termal otelimize ulaşım yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Midas Hotel Haymana Termal ile Midas Hotel Ankara arasında ücretsiz servislerimiz her gün gidiş-dönüş hizmet vermektedir. Beş gün üzeri konaklamalarda evden otele, otelden eve servis hizmetimiz de bulunmaktadır.
Servisle ulaşım için rezervasyon gereklidir.

Adres

Çaldağ Mah. Erguvan Cad. No:10/Haymana / Ankara / Türkiye
Daha fazla bilgi almak isteyenler www.midashaymana.com adresini ziyaret edebilir, info@midashaymana.com adresine e- posta gönderebilir ya da 0(312) 658 00 00 nolu telefonu arayabilirler.

İhlas Kuzuluk Termal

“Termal & Sağlık ünitemiz 3 termal özel banyo, sauna ve masaj salonundan oluşmaktadır.
Birçok hastalığa şifa kaynağı olan termal suyumuzdan yararlanabileceğiniz Türk hamamı tarzındaki termal özel banyolarımız sadece ailenizle girebileceğiniz size özel bir havuz, dinlenme alanı, duş ve wc den oluşmaktadır.
Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan Sauna da yine ailenizle kullanabileceğiniz size özel bir alandan oluşmaktadır.
Konusunda deneyimli olan Masör ve Masözlerimizin yapacağı klasik masaj seansı ile kendinizi çok daha zinde hissedeceksiniz.
Yine otelin karşında bulunan baylara ve bayanlara özel genel termal havuzlarımızda da kaplıca suyundan faydalanılabilmektedir.”

İhlas Kaplıca suyunun faydalı olduğu hastalıklar

Ortopedik operasyon, beyin ve Sinir cerrahisi sonrası gibi uzun ve süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında,
Osteartrit gibi noninflamavatuvar eklem hastalıkları; (Miyozid, Tendinit, Travma, Fibromiyalji, sendromu gibi) yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde
Hekim kontrolünde inflamavatuvar romatizmal hastalıkların romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi kronik dönemlerinde
Stres bozukluğu
Nörovejetatif distoniler örnekler gibi, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde
Kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda
Kronik bel ağrısında
Spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.
Kaynağın içerdiği amonyum değerlerinin uyarı sınırlarının üzerinde olmasından ötürü içme kürlerinde kullanılmamalıdır.
Adres
Kuzuluk Beldesi – Akyazı / SAKARYA
Daha fazla bilgi almak isteyenler http://www.ihlaskuzuluk.com/ adresini ziyaret edebilir ya da 0264 421 0020 numaralı telefonu arayabilirler.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir