internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium

Kapısı “özgürlüğe” açılan kamp

kapısıözgürlüğeaçılankamp

Suriyeli iki ressam, özlemini duydukları özgürlük, barış ve kardeşlik simgelerini konakladıkları Kilis Elbeyli muhacir kampının kapısına resmetti.
Hemen her meslek grubundan sığınmacının konakladığı Elbeyli muhacir kampında hayata tutunmaya çalışan ressamlar Fedi Selim ve Abdulkerim Zerzuri, hayalini kurdukları dünyayı tuval yerine demir kapıya aktardı. Yağlı boya çalışmasıyla 70 metrekarelik 3 bölümden oluşan kapıyı tuval yapan ressamlar, özgürlük ve barışa olan özlemlerini de yaptıkları resme yansıttı. Barışın simgesi olan zeytin ağacını ana unsur olarak kullanan ressamlar, farklı milletlerden insanların ağacın köklerini oluşturduğu çalışmada, gökyüzünde uçan beyaz güvercinlerin ağızlarındaki zeytin dallarıyla bir anlamda dünyanın dört bir yanına barışı taşıdığını resmetti.
Ressamlardan Fedi Selim, küçük yaşlardan itibaren resim yapmayı sevdiğini, hayatının son 15 yılını da resim sayesinde kazandığını söyledi. 2 yıl önce ülkesini terk etmek zorunda kaldığını anlatan Selim, “Burada resimden uzak kaldığım için çok üzülüyordum. Daha sonra Zerzuri ile demir olan kapıyı tuval olarak işleme fikri gündeme geldi ve durumu kamp yetkililerine ilettik” dedi. İznin verilmesinin ardından hemen çalışmalara başladıklarını anlatan Selim, şöyle konuştu: “Biz burada özgürlüğü, kardeşliği resmettik. Hak katında tüm insanların eşit olduğunu ve bir ağacın kökleri gibi bir arada olduğumuz zaman güçlü olabileceğimizi anlattık.”
Abdulkerim Zerzuri de Suriyelilerin özgürlük özlemiyle tutuştuğunu, resmettikleri eserlerinde de bu duygunun ön plana çıktığını dile getirdi.
Elbeyli Kaymakamı Gülhani Ozan Sarı ise, muhacir kampında yapılan resmin tüm dünyaya mesaj gönderdiğini belirterek, “Burası normalde demirden bir giriş kapısıydı ama ressamlarımız daha girişten itibaren huzurlu, güvenli ve kardeşliğin hüküm sürdüğü bir mekân olduğunu da resmetmiş oldular” diye konuştu. Sarı, resimdeki büyük ağacın Türkiye’yi temsil ettiğini vurguladı.
KİLİS AA

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir