internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium

İngiltere Başbakanı Cameron’dan Rusya’ya işbirliği çağrısı

İngiltere Başbakanı David Cameron Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarıyla “kasap” Esed’i desteklediğini belirterek, Moskova yönetimine “Yönünüzü değiştirin ve IŞİD’le mücadelede bize katılın” dedi.
Cameron Muhafazakar Parti’nin yıllık kongresi öncesi BBC’ye konuştu.
Rusya’nın düzenlediği hava saldırılarının IŞİD’in kontrolünde olan bölgeleri değil Esed rejimi muhaliflerini hedef aldığının görüldüğünü belirten Cameron “Rusya kasap Esed’i desteklemektedir. Bu hem kendileri hem de dünya için büyük bir hatadır. Bu bölgeyi daha istikrarsız hale getirecektir. Radikalleşmeyi ve terörizmi artıracaktır” dedi.
Rusya’ya çağrıda bulunan Cameron “Yönünüzü değiştirin ve IŞİD’le mücadelede bize katılın. Bölgenin güvenli olmasını istiyorsak Esed’e alternatif bir lidere ihtiyacımız olduğunu fark etmeliler. Esed Suriye halkını birleştiremez ve bütün olanların sebebidir. Esed attığı varil bombaları ve uyguladığı vahşetle insanları IŞİD’ten daha fazla yerlerinden etmiştir” ifadesini kullandı.
David Cameron Sunday Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada ise Suriye ve Irak’ta IŞİD ile mücadele çerçevesinde ülkenin askeri kapasitesini artırma sözü verdi. Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin insansız hava uçağı filosunu artıracağını bildiren Cameron “10 Reaper insansız uçaklarını daha uzun mesafelerde uçabilen ve daha gelişmiş silah ile ekipman taşıyabilen yeni 20 Protector insansız uçaklarıyla değiştireceklerini” bildirdi.
LONDRA AA

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir