internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium
internationalstudentsemposium

Hintli Müslümanlardan çağrı: İçki yasaklansın

Hindistan’ın kuzeyindeki Uttar Pradeş’te Müslüman sivil toplum kuruluşu, eyalette alkollü içki satışının yasaklanması için girişimde bulundu.
Hindistan basınındaki habere göre, İttihad-ı Millet Konseyi Başkanı Mevlana Tavkir Rıza Han, gazetecilere yaptığı açıklamada, eyalet Başbakanı Akhileş Yadav ile konuyla ilgili bir görüşme yaptığını belirtti.
Eyaletin hem Hindular hem de Müslümanlar için büyük önem taşıdığına dikkati çeken Han, “Uttar Pradeş’te içki satmak, hacılara içki satmak gibidir” dedi.
İçki tüketiminin tüm dinler tarafından kötü karşılandığını vurgulayan Han, “Ne yazık ki içkiye ulaşmak, günümüzde çok kolay hale geldi. 18 yaşın altındaki gençler bile rahatlıkla içki alabiliyor. İçki satışının eyalet çapında yasaklanması, Hindular ve Müslümanlar tarafından hoş karşılanacaktır. İslam’da içki, kötülüklerin anasıdır. İçkinin yasaklanmasıyla yüz kızartıcı suçların da önüne geçilecektir” diye konuştu. Han, içki satışının Gujarat eyaletinde de yasaklandığını hatırlattı.
Geçen ay Cemmu Keşmir eyaletindeki İslam Kervanı organizasyonu, eyalet genelinde içki satışının yasaklanması için yüksek mahkemeye başvurmuştu.
ANKARA AA

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir